بستن

باغ تالار ورسای

تالار هتل شایان ورامین
تالار پذیرایی قصر وصال
باغ تالار عمارت صفا جو
تالار هتل بزرگ ارم
تالار پذیرایی سهیل
باغ تالار مجلل مهر و ماه
باغ تالار عمارت یاسین
مشاوره عروسی
مشاوره انتخاب تالار رایگان
دانلود اپلیکیشن مدیریت عروسی بانک تالار

اجزای سفره عقد - قسمت دوم

 اجزای سفره عقد - قسمت دوم

اجزای سفره عقد - قسمت دوم ** banktalar.com


در مقاله  اجزای سفره عقد - قسمت اول  با 11 قلم از اجزای سفره عقد و مفهوم هر یک آشنا شدیم در ادامه با بقیه اجزای سفره عقد آشنا خواهیم شد .

 

12-کاسه نبات : امروزه در اشکال متنوعی مثل سیب ، گل ، بته جغه و .. موجود است. در قدیم چون فقط به شکل کاسه وجود داشت به همان اسم نیز باقی مانده است و معمولا آن را از نبات اعلای زعفرانی تهیه می کنند. نبات نماد آرزوی شیرینی پیوند عروس و داماد است.

13-گل : نشانه ی شادابی و طراوت به عنوان نمادی از زیبایی این ازدواج بر سر سفره گذاشته می شود که معمولا در آن گل سرخ یا رز که نماد شناخته شده ی عشق است نیز وجود دارد. گل های سفره ی عقد باید طبیعی باشند تا بتوانند معنای واقعی شان را برسانند .

14- شیرینی : به منظور شیرین کامی و خوش بختی در سفره استفاده می شود معمولا از شیرینی های خشک و سنتی ایرانی مثل : باقلوا ، شیرینی نخودچی ، توت شکری ، نان برنجی ، سوهان عسلی و دیگر شیرینی های محلی و ایرانی در سفره استفاده می شود.

در حقیقت شیرینی سفره ی عقد باید کوچک و خوش قیافه  و تازه باشد.

15- عسل : بعد از جاری شدن صیغه ی عقد عروس و داماد در دهان یکدیگر عسل می گذارند و این مانند قولی است که به یکدیگر می دهند تا در آینده مایه ی شیرین کامی یکدیگر باشند.

16- میوه : گذاشتن میوه های رنگین در سفره ی عقد نشانه ی برخورداری عروس و داماد از نعمت ها و مواهب رنگارنگ الهی است که معمولا سعی می شود از انار یا سیب که از میوه های بهشتی و نماد سلامتی هستند در ترکیب آن ها استفاده شود.

17 – حلقه و جا حلقه ای: حلقه ی ازدواج زوج را در جایگاه خاص و زیبایی که معمولا با گل آراسته شده است در پیش پای عروس و داماد می گذارند تا بلافاصله بعد از جاری شدن صیغه عقد حلقه ها را در دست چپ یکدیگر کنند و این بدان جهت است که این انگشت تنها انگشتی است که یک رگ مستقیم به قلب دارد.

 

اجزای سفره عقد - قسمت دوم ** banktalar.com

 

18- اسپند: به منزل دور نگاه داشتن چشم بد و حسود از وصلت جدید و از جان عروس و داماد است که هم در سفره قرار می دهند، هم در یک منقل کوچک و فانتزی به مناسبت ورود عروس و داماد به مراسم آن را دود می کنند.

19- فندق، گردو و بادام: این خوراکی ها پر مایه و مقوی را به نشانه ی گسترده بودن سفره ی عروس و داماد و توانایی مالی آن ها بر سفره می گذارند. در قدیم می گفته شده که بر روی پوست فندق و گردو و بادام نباید شکافی وجود داشته باشد تا خللی به نام جدایی در زندگب عروس و داماد پیش نیاید. فندق سمبل زندگی بدون مشکل و سختی است. گردو نیز به نیت عمر طولانی برای عروس و داماد در سفره قرار می گیرد که برگرفته از عمر طولانی درخت گردو است. هم چنین بادام را به نیت نوه دار شدن عروس و داماد بر سفره می گذارند.

20- نان و پنیر: نان را به نشانه ی برکت خداوند و پنیر را با نیت سپید بختی در سفره قرار می دهند. امروزه نوشتن جمله مبارک باد روی نان رواج دارد. هم چنین نان سنگک که یک نان سنتی و قدیمی در ایران است بیش تر در سفره های عقد به چشم می خورد. البته شیوه مدرن نان سفره ی عقد به شکل گل های رز یا لقمه های کوچک نان و پنیر است. در زمان های قدیم بعد از تمام شدن مراسم عقد، نان و پنیر به میهمانان تعارف می شد.

21- سبزی: سبزی خوردن نشانه سرسبزی و خرمی در زندگی است که معمولا ترکیبی از تره، ریحان، پیازچه، تربچه، شاهی و نعناع است.


نظرات
نظری ثبت نشده است
ارسال نظر جدید