بستن

باغ تالار ورسای

باغ تالار مجلل مهر و ماه
باغ تالار عمارت صفا جو
باغ تالار عمارت یاسین
تالار پذیرایی قصر وصال
باغ تالار مروارید چیتگر
تالار هتل بزرگ ارم
تالار هتل شایان ورامین
مجموعه باغ تالارهای ترانه
تالار پذیرایی سهیل
مشاوره عروسی
مشاوره انتخاب تالار رایگان
دانلود اپلیکیشن مدیریت عروسی بانک تالار

اجزای سفره عقد - قسمت دوم

 اجزای سفره عقد - قسمت دوم

اجزای سفره عقد - قسمت دوم ** banktalar.com


در مقاله  اجزای سفره عقد - قسمت اول  با 11 قلم از اجزای سفره عقد و مفهوم هر یک آشنا شدیم در ادامه با بقیه اجزای سفره عقد آشنا خواهیم شد .

 

12-کاسه نبات : امروزه در اشکال متنوعی مثل سیب ، گل ، بته جغه و .. موجود است. در قدیم چون فقط به شکل کاسه وجود داشت به همان اسم نیز باقی مانده است و معمولا آن را از نبات اعلای زعفرانی تهیه می کنند. نبات نماد آرزوی شیرینی پیوند عروس و داماد است.

13-گل : نشانه ی شادابی و طراوت به عنوان نمادی از زیبایی این ازدواج بر سر سفره گذاشته می شود که معمولا در آن گل سرخ یا رز که نماد شناخته شده ی عشق است نیز وجود دارد. گل های سفره ی عقد باید طبیعی باشند تا بتوانند معنای واقعی شان را برسانند .

14- شیرینی : به منظور شیرین کامی و خوش بختی در سفره استفاده می شود معمولا از شیرینی های خشک و سنتی ایرانی مثل : باقلوا ، شیرینی نخودچی ، توت شکری ، نان برنجی ، سوهان عسلی و دیگر شیرینی های محلی و ایرانی در سفره استفاده می شود.

در حقیقت شیرینی سفره ی عقد باید کوچک و خوش قیافه  و تازه باشد.

15- عسل : بعد از جاری شدن صیغه ی عقد عروس و داماد در دهان یکدیگر عسل می گذارند و این مانند قولی است که به یکدیگر می دهند تا در آینده مایه ی شیرین کامی یکدیگر باشند.

16- میوه : گذاشتن میوه های رنگین در سفره ی عقد نشانه ی برخورداری عروس و داماد از نعمت ها و مواهب رنگارنگ الهی است که معمولا سعی می شود از انار یا سیب که از میوه های بهشتی و نماد سلامتی هستند در ترکیب آن ها استفاده شود.

17 – حلقه و جا حلقه ای: حلقه ی ازدواج زوج را در جایگاه خاص و زیبایی که معمولا با گل آراسته شده است در پیش پای عروس و داماد می گذارند تا بلافاصله بعد از جاری شدن صیغه عقد حلقه ها را در دست چپ یکدیگر کنند و این بدان جهت است که این انگشت تنها انگشتی است که یک رگ مستقیم به قلب دارد.

 

اجزای سفره عقد - قسمت دوم ** banktalar.com

 

18- اسپند: به منزل دور نگاه داشتن چشم بد و حسود از وصلت جدید و از جان عروس و داماد است که هم در سفره قرار می دهند، هم در یک منقل کوچک و فانتزی به مناسبت ورود عروس و داماد به مراسم آن را دود می کنند.

19- فندق، گردو و بادام: این خوراکی ها پر مایه و مقوی را به نشانه ی گسترده بودن سفره ی عروس و داماد و توانایی مالی آن ها بر سفره می گذارند. در قدیم می گفته شده که بر روی پوست فندق و گردو و بادام نباید شکافی وجود داشته باشد تا خللی به نام جدایی در زندگب عروس و داماد پیش نیاید. فندق سمبل زندگی بدون مشکل و سختی است. گردو نیز به نیت عمر طولانی برای عروس و داماد در سفره قرار می گیرد که برگرفته از عمر طولانی درخت گردو است. هم چنین بادام را به نیت نوه دار شدن عروس و داماد بر سفره می گذارند.

20- نان و پنیر: نان را به نشانه ی برکت خداوند و پنیر را با نیت سپید بختی در سفره قرار می دهند. امروزه نوشتن جمله مبارک باد روی نان رواج دارد. هم چنین نان سنگک که یک نان سنتی و قدیمی در ایران است بیش تر در سفره های عقد به چشم می خورد. البته شیوه مدرن نان سفره ی عقد به شکل گل های رز یا لقمه های کوچک نان و پنیر است. در زمان های قدیم بعد از تمام شدن مراسم عقد، نان و پنیر به میهمانان تعارف می شد.

21- سبزی: سبزی خوردن نشانه سرسبزی و خرمی در زندگی است که معمولا ترکیبی از تره، ریحان، پیازچه، تربچه، شاهی و نعناع است.


نظرات
نظری ثبت نشده است
ارسال نظر جدید