بستن

باغ تالار ورسای

تالار پذیرایی سهیل
تالار هتل بزرگ ارم
باغ تالار مجلل مهر و ماه
تالار پذیرایی قصر وصال
باغ تالار عمارت صفا جو
تالار هتل شایان ورامین
باغ تالار عمارت یاسین
مشاوره عروسی
مشاوره انتخاب تالار رایگان
دانلود اپلیکیشن مدیریت عروسی بانک تالار

وظایف خانواده عروس و داماد در شب یلدا

یکی از مراسم هایی که هر ساله شور و شوق خاص خود را دارا می باشد مراسم مربوط به شب یلدا است. این شب از  بلندترین شب های سال می باشد. خب، شاید این شب زیبا که آخرین شب روز پاییز می باشد برای همه ما هیجان خاصی داشته باشد اما برای عروس و دامادهایی که سال اول زندگی مشترک آن ها می باشد و در دوران نامزدی و یا عقد به سر می برند هیجان انگیزتر می باشد. آداب و رسوم مربوط به شب یلدا در شهرهای مختلف متفاوت می باشد و با جزئیات و آداب خاص همان شهر برگزار می شود اما به طور کلی دلیل دور هم جمع شدن در این شب بهانه ای برای آشنایی بیشتر می باشد. با ما، در ادامه همراه باشید تا درباره وظایف خانواده عروس و داماد در شب یلدا بیشتر بدانید.

شب یلدای عروس و داماد

رسم بر این است که دردوران نامزدی و عقد و یا دراولین سالگرد ازدواج  عروس و داماد خانواده آقای داماد این مراسم زیبا و شیرین را در منزل پدری عروس خانم برگزار کنند.

خانواده عروس خانم در حد توان خود آنچه که بتواند به زیباتر شدن و بهتر برگزار شدن این میهمانی کمک کند را تدارک دیده و از خانواده داماد پذیرایی می کنند.

همانطور که میدانید مراسم این چنینی در دوران نامزدی و عقد بیشتر برای آشنایی دو خانواده می باشد.

تزئین هدایای شب یلدایی

وظیفه خانواده عروس در شب یلدا

معمولا در برخی از شهرها رسم بر این است که در اولین شب یلدای دوران عقد یا ازدواج خانواده عروس خانم تدارکات شام و پذیرایی از خانواده داماد را بر عهده می گیرند و در سال دوم این خانواده عروس خانم می باشند که میهمان خانواده داماد می شوند.

معمولاً بزرگترهای فامیل عروس نیز در این ضیافت حضور دارند و سفره شب یلدا مفصل‌تر و پرزرق‌ و برق‌تر از گذشته چیده می‌شود.

در این شب خانواده عروس خانم هدیه ای کوچک را برای داماد در نظر میگیرند. فرقی ندارد که هدیه خانواده عروس به داماد چه چیز باشد مثلا می توان ساعت مچی، ست اکسسوری شامل کراوات، جاکلیدی و کیف پول، لباس‌های زمستانی و … را برای یلدایی به آماد تهیه کرد.

تزئین هدایای عروس در شب یلدا

وظایف خانواده داماد در شب یلدا

در نقطه مقابل خانواده عروس؛ خانواده داماد نیز باید برای یلدایی عروس خود هدایایی را تهیه کنند که مراتب کامل تر و مفصل تر از یلدایی هایی است که به داماد توسط خانواده عروس داده می شود.

هدایای رایجی که خانواده داماد می بایست برای شب یلدای عروس خود تهیه کنند شامل موارد زیر می باشد.

  • پارچه‌ای نفیس برای دوخت لباس مجلسی
  •  کیف و کفش
  •  لباس‌های زمستانی 
  •  جواهرات طلا یا سکه 
  • شیرینی،
  •  آجیل،
  • میوه خشک 

در سال های نسبتا دور خانواده داماد برای بردن هدایای شب یلدایی عروس خانم طبق های پرا ز آجیل؛ کدو تنبل، میوه های مختلف مناسب فصل مثل انار و سیب و هندوانه  را با تزئینات بسیار زیبا همراه با سایر هدایا برای عروس خانم می بردند.

مراسم شب یلدایی امروزی

این روزها شیوه برگزاری مراسم شب یلدا و کادو دادن به عروس و داماد تا حدی تغییر کرده است اما کلیت مراسم همچون گذشته می باشد.

این روزها از طبق و سینی های پر از خوراکی و هدایای گران قیمت شاید خبری نباشد و دلیل آن هم شرایط اقتصادی این روزها می باشد. اما همان هدایا در شکل و شمایل مدرن تری تهیه می شوند.

امروزه برای هدایا شب یلدا از تم های به اصطلاح یلدایی که ترکیب رنگ های قرمز و سبز می باشد با گل آرایی های  زیبا استفاده می شود.

تکنیک‌های مختلف هنر میوه‌آرایی برای برش هندوانه و انار در بین تزئینات یلدایی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده و خوراکی‌ها و تنقلات دیگر مانند انواع ژله و دسرهای جدید نیز در پکیج هدایای یلدایی خانواده داماد به‌ چشم می‌خورد.

ترئین هدایای داماد در شب یلدا

در نهایت اینکه 

آنچه درباره آداب و رسوم مربوط به شب یلدای عروس و داماد نیاز بود بدانید را در قالب این مقاله در اختیارتان قرار دادیم همچنین اشاره ای هم به وظایف خانواده عروس و داماد در شب یلدا کرده ایم.

آداب و رسوم برگزاری مراسم شب یلدا و هدایای مخصوص این شب بسته به فرهنگ های مختلف متفاوت می باشد اما معمول ترین آن تهیه لباس های زمستانی به صورت کامل برای عروس خانم می باشد.

حال اگر خانواده داماد توان مالی خرید طلا هم داشته باشد می تواند در کنار هدایای شب یلدایی برای عروس خود یک تکه طلا هم به عنوان هدیه خریداری کنند.

 

سوالات متداول وظایف خانواده عروس و داماد در شب یلدا

1.  وظیفه خانواده عروس در شب یلدا به چه صورت است؟

معمولا در برخی از شهرها رسم بر این است که در اولین شب یلدای دوران عقد یا ازدواج خانواده عروس خانم تدارکات شام و پذیرایی از خانواده داماد را بر عهده می گیرند و در سال دوم این خانواده عروس خانم می باشند که میهمان خانواده داماد می شوند. در این شب خانواده عروس خانم هدیه ای کوچک را برای داماد در نظر میگیرند. فرقی ندارد که هدیه خانواده عروس به داماد چه چیز باشد مثلا می توان ساعت مچی، ست اکسسوری شامل کراوات، جاکلیدی و کیف پول، لباس‌های زمستانی و … را برای یلدایی به آماد تهیه کرد.

2.  مراسم شب یلدایی امروزی به چه صورت برگزار می شود؟

این روزها از طبق و سینی های پر از خوراکی و هدایای گران قیمت شاید خبری نباشد و دلیل آن هم شرایط اقتصادی این روزها می باشد. اما همان هدایا در شکل و شمایل مدرن تری تهیه می شوند.

امروزه برای هدایا شب یلدا از تم های به اصطلاح یلدایی که ترکیب رنگ های قرمز و سبز می باشد با گل آرایی های  زیبا استفاده می شود.

تکنیک‌های مختلف هنر میوه‌آرایی برای برش هندوانه و انار در بین تزئینات یلدایی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده و خوراکی‌ها و تنقلات دیگر مانند انواع ژله و دسرهای جدید نیز در پکیج هدایای یلدایی خانواده داماد به‌ چشم می‌خورد.نظرات
نظری ثبت نشده است
ارسال نظر جدید