بستن

باغ تالار ورسای

تالار هتل شایان ورامین
باغ تالار مجلل مهر و ماه
تالار هتل بزرگ ارم
باغ تالار عمارت صفا جو
تالار پذیرایی قصر وصال
باغ تالار عمارت یاسین
تالار پذیرایی سهیل
مشاوره عروسی
مشاوره انتخاب تالار رایگان
دانلود اپلیکیشن مدیریت عروسی بانک تالار

آداب و رسوم مراسم عروسی در ایلام

امروز قصد داریم سری به شهرستان ایلام زده و شما را با آداب و رسوم عروسی در ایلام نیز آشنا کنیم. تمام استان ها و شهرهای کشور عزیزمان ایران آداب و رسوم خاص خود را برای برگزاری جشن ها و مراسم های مختلف همچون جشن عروسی دارند که بسیار جالب می باشد.

اگر شما هم دوست دارید که با آداب و رسوم برگزاری جشن عروسی مردم ایلام بیشتر آشنا شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

عروسی در ایلام

همانطور که قبل تر هم اشاره کرده ایم کشور عزیزمان از شهرها، استان ها، روستاها، شهرستان ها و... متنوعی برخوردار می باشد که مردم هر یک از آین شهرها و روستاها رسم و رسومات خاصی برای برگزاری جشن عروسی دارند.
یکی از استان هایی که امروز می خواهیم شما را با آداب و رسوم عروسی آن ها آشنا کنیم استان ایلام می باشد. شاید تشریفات عروسی مردم ایلام همچون تهران پر زرق و برق نباشد اما رسوماتی دارند که زیبایی جشن های عروسی را چنیدن برابر می کنند.
مردم این استان سعی دارند تا فرهنگ و سنت های قدیمی را حفظ کنند و طبق رسومات اجداد خود جشن های مهم را برگزار می کنند. 
آداب و رسوم برگزاری جشن عروسی در ایلام

آداب و رسوم خواستگاری در ایلام

خب، هر شهر و دیاری آداب و رسوم خاص خود را برای برگزاری مراسم های مختلف دارند. مثلا جلسه خواستگاری در تهران همانطور که با حضور پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها برگزار می شود در استان ایلام هم توسط بزرگترهای قوم، کدخدا و ریش سفیدان انجام می شود.
بزرگان قوم در یک روز مشخص به خانه عروس رفته و از خانواده دختر آن را خواستگاری می کنند. این مراسم معمولا در شب و با پذیرایی چای، شیرینی و شام انجام می شود.
فرق مراسم خواستگاری اقوام ایلامی با برخی از استان ها و شهرها در این است که آن ها در همان مراسم خواستگاری درباره شیربها صحبت خواهند کرد و لیستی از جهیزه را نیز آماده می کنند. در انتهای مراسم خواستگای رسم است که داماد دست پدر عروس را می بوسد.

مهریه به رسم ایلامی ها

از دیگر آداب و رسوم مراسم عروسی در ایلام بحث مهریه می باشد. در این استان مهریه و شیربها بر عهده داماد می باشد که علاوه بر آن ها او باید پرداخت بهای شیرینی را نیز بپردازد.
معمولا برای پرداخت یک راس قاطر یا یک قبضه تفنگ انتخاب می شود. عروسی در ایلام به صرف ناهار می باشد که با هزینه داماد برگزار می شود.
بعد از اینکه ناهار صرف شد مردها منزل را ترک کرده و زنان فامیل عروس را به اتاقی برده و لباس دَزُیرانی به او پوشانده وسپس دور اوحلقه می‌زنند و آواز محلی می‌خوانند و به  رقص و شادی مشغول می‌شوند.
 
برگزاری جشن عروسی با آداب و رسوم ایلامی

برگزاری مراسم عروسی در ایلام

در گذشته این گونه بود که مراسم عقد و عروسی در استان ایلام به صورت خصوصی و با حضور اقوام درجه یک عروس و داماد برگزار میشد.
ایلامی های عزیز نه ار قبیله های دیگر دختر می گرفتند و نه به آن ها دختر می دانند. اقوام ایلامی معتقد بودند که فامیل اگر گوشت بدن یکدیگر را هم بدرند هرگز استخوان آن را دور نخواهند انداخت.
به همین خاطر است که اغلب ازدواج های آن ها به صورت فامیلی صورت میگرفته است.
جشن عروسی در ایلام به صورت مجلس جداگانه برای زنان و مردان برگزار می شود و هریک به صورت جداگانه به رقص و شادی میگذرانند.
ایلامی ها بر آداب و رسوم برگزاری عروسی پایبند می باشند و در این روز از لباس های محلی زیبا استفاده می کنند و آوازهای محلی می خوانند.
مردم ایلام به جای شام با صرف ناهار از مهمان‌ها پذیرایی می‌کنند. شاید برایتان جالب باشد که آن ها در مراسم عروسی مسابقات اسب سواری و تیراندازی نیز برپا می کنند.
پدر عروس به او هدیه‌ای می‌دهد که باوانی نام دارد و معمولا یک قطعه زمین زراعی است. 
 
جشن عروسی در ایلام

در نهایت اینکه 

امیدواریم که توانسته باشیم با ارائه این مقاله کمی شما عزیزان را با آداب و رسوم مراسم عروسی در ایلام آشنا کنیم. شاید بخواهید از ایده های جذاب این آداب و رسوم برای جشن عروسی خود نیز استفاده کنید.
در مقالات بعدی به سراغ استان های دیگر کشور عزیزمان رفته و کمی هم درباه آداب و رسوم اقوام دیگر با شما صحبت خواهیم کرد.

نظرات
نظری ثبت نشده است
ارسال نظر جدید