بستن

باغ تالار ورسای

تالار هتل بزرگ ارم
باغ تالار عمارت صفا جو
تالار پذیرایی سهیل
تالار پذیرایی قصر وصال
تالار هتل شایان ورامین
باغ تالار مجلل مهر و ماه
باغ تالار عمارت یاسین
مشاوره عروسی
مشاوره انتخاب تالار رایگان
دانلود اپلیکیشن مدیریت عروسی بانک تالار

همه چیز درباره شیربها

تا به حال درباره شیربها چیزی شنیده اید؟ آیا شما هم رسم دارید که علاوه بر مهریه از داماد شیربها دریافت کنید؟ اصلا می دانید که شیر بها چیست؟ امروز با ما همراه شوید تا همه چیز درباره شیربها را برایتان شرح دهیم.

شیربها چیست؟

در تعریف اینکه شیربها چیست؟ باید بگوییم که یکی از رسم و رسومات قدیمی می باشد که به معنای پرداخت پول از طرف داماد به خانواده عروس است.

این پرداخت پول قبل از مراسم ازدواج می باشد و هیچ ارتباطی هم با مهریه ندارد. در حقیقت شیربها جدا از مهریه می باشد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید در برخی از شهرها و روستاهای کشورمان همچون ایلات و عشایر رسم است که داماد علاوه برمهریه مالی را برای اولیای همسر خود که عموما پدر عروس خانم می باشد تعیین می کند.

به نظر شما چقدر این رسم می تواند وجه زیبا و خوبی داشته باشد؟ و چقدر این رسم را قبول دارید؟!

برخی بر این عقیده و باور هستند که دربافت شیربها و پرداخت آن به منزله فروش دختر می باشد و داماد دختر را از پدرش خریداری می کند.

رسم و رسومات مربوط به شیربها

شیربها یک رسم قدیمی

همانطور که در ابتدای این مقاله هم اشاره کرده ایم شیربها از جمله رسم و رسومات قدیمی مربوط به تشریفات عروسی می باشد که قبل از جشن ازدواج باید انجام شود.
ازدواج در هر شهر و کشوری آداب و رسوم و فرهنگ خاص خود را دارد. برخی بر این رسم و رسومات پایبند بوده و برخی دیگر با دنیای امروزی پیش می روند و کاری به رسومات گذشته ندارند.
از آنجایی که ازدواج یکی از مهم ترین تصمیم ها و اتفاق هایی است که برای هر کس یکبار رخ می دهد طبیعی است که زوج های جوان دوست داشته باشند تمام مراسم هایی مربوط به ازدواج از مراسم خواستگاری گرفته تا جشن عروسی به با شکوه ترین شکل ممکن برگزار شود.
تیم بانک تالار هم سعی دارد تا هر آنچه که نیاز است درباره رسم و رسومات و کارهای مربوط به جشن عروسی بدانید را در قالب مقالات مختلف در این مجموعه در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

پیشنهاد و توصیه ما به شما عروس و دامادهای عزیز این است که اگر شما هم رسم دریافت شیربها را دارید با ما تا انتهای این مقاله همراه شوید تا همه چیز درباره شیربها را بخوبی درک کرده و متوجه شوید.

 همه چیز درباره شیربها

همانطور که قبل تر هم اشاره کرده ایم شیربها به معنای پرداخت پولی به خانواده عروس قبل از مراسم عروسی می باشد که به منزله رضایت والدین عروس برای ازدواج آن ها است.
نکته بسیار مهم درباره این مسئله رضایت هر دو طرفین است. پرداخت شیربها در صورت نارضایتی طرفین حرام می باشد.
بنابراین اگر شما جزء آن دسته از خانواده هایی که هستید که همچنان رسم دریافت شیربها دارند حتما باید در مراسم خواستگاری آن را عنوان کنید.
در غیر اینصورت اگر هزینه ای را از داماد به عنوان شیربها دریافت کنید حرام می باشد.
از آنجایی که شیربها به عنوان هدیه به خانواده عروس پرداخت می شود خمس بر آن واجب نیست و در وافع خمسی به آن تعلق نمیگیرد.
به خاطر داشته باشید که مهریه و شیربها دو مورد کاملا متفاوت و مجزا از یکدیگر می باشند.
شیربها به عنوان هدیه از طرف داماد به خانواده عروس تعلق میگیرد در صورتیکه مهریه به شخص عروس تعلق دارد و حق شرعی و قانونی او است.

همه چیز درباره شیربها

نظر اهل سنت درباره شیربها

در ادامه مقاله مربوط به همه چیز درباره شیربها باید بگوییم که اگر دریافت و پرداخت شیربها برایتان اهمیت دارد بد نیست که در این مورد نطر اهل سنت را هم بدانید.
خب، نظرات در این زمینه بسیار متفاوت می باشد و به نوعی می توان گفت که اهل سنت هم بر سر این مسئله توافق نظر نداشته و هر کس نظر خاص خود را دارد.
اما اغلب اهل سنت بر این نظر هستند که اگر پرداخت شیربها در شرط ضمن نکاح باشد مال به خود دختر تعلق خواهد گرفت و اگر پس از نکاح برقرار شود اما زن نسبت به آن استحقاق دریافت را دارد.
 
تفاوت شیربها با مهریه

در نهایت اینکه 

امیدواریم که با ارائه این مفاله همه چیز درباره شیربها بخوبی برایتان شرح داده باشیم. بار دیگر و به عنوان حرف آخر این نکته را یادآوری می کنیم که پدر و مادر دختر حق ندارند به عنوان شيربها چيزى را از داماد دریافت کنند و اگر بدون رضايت وی چيزى را از او بگيرند حرام و غير مشروع است.
 

نظرات
نظری ثبت نشده است
ارسال نظر جدید